کاهش سهم دلار از ذخایر ارزی بانک‌های مرکزی جهان اخبار بانک، بیمه، بورس

کاهش سهم دلار از ذخایر ارزی بانک‌های مرکزی جهان

  بزرگنمايي:

فصل بانک - صندوق بین‌المللی پول در گزارشی از کاهش سهم دلار در ذخایر ارزی جهان به کمتر از 59 درصد خبر داد و کل ذخایر ارزی دنیا در پایان سال 2021 را 12920 میلیارد دلار اعلام کرد.
به گزارش فصل بانک ، صندوق بین‌المللی پول در تحلیلی از جایگاه دلار در میان ذخایر ارزی جهان نوشت: دلار آمریکا از مدت‌ها نقشی قابل ملاحظه در بازارهای جهانی داشته است. اگرچه طی دو دهه گذشته سهم اقتصاد آمریکا از تولید جهانی رو به کاهش داشته است اما نقش و جایگاه دلار در بازارهای جهانی همچنان پیشرو بوده است.
باید گفت نقش و حضور دلار آمریکا در تجارت، بدهی‌های بین‌المللی و دیون غیربانکی به هیچ وجه تناسبی با سهم این کشور از تجارت، اوراق قرضه و بدهی‌های بین‌المللی ندارد. در عین حال بانک‌های مرکزی جهان نسبت به گذشته دلار کمتری را در ترکیب ذخایر ارزی خود نگهداری می‌کنند.
آمارهای صندوق بین‌المللی پول نشان می‌دهد در سه‌ماهه چهارم سال 2021 سهم دلار از ذخایر ارزی جهان به کمتر از 59 درصد رسیده است. طی دو دهه گذشته این روند کاهشی بوده است.
به عنوان نمونه خوبی از کاهش سهم دلار در ذخایر ارزی جهان می‌توان به اسرائیل (رژیم صهیونیستی) که روابط نزدیکی با آمریکا دارد اشاره کرد. بانک مرکزی این رژیم استراتژی جدیدی را برای ذخایر ارزی 200 میلیارد دلاری خود تدوین کرده است که بر اساس آن از ابتدای سال 2022 سهم دلار آمریکا در این ذخایر را کاهش داده و سهم بیشتری به دلار استرالیا، دلار کانادا، یوان چین و ین ژاپن داده است.
همچنان که در یکی از گزارش‌های اخیر صندوق بین‌المللی پول آمده است کاهش نقش دلار آمریکا در ذخایر ارزی جهان با افزایش نقش سایر ارزهای ذخیره سنتی یعنی یورو، ین و پوند همراه نبوده است. به‌علاوه اگرچه تا حدودی سهم یوان چین در ذخایر ارزی افزایش یافته است اما این رقم تنها معادل یک‌چهارم کل سهم از دست رفته دلار آمریکا طی سال‌های اخیر بوده است. همچنین داده‌های صندوق بین‌المللی پول نشان می‌دهد در پایان سال 2021 تنها یک کشور یعنی روسیه تقریباً یک‌سوم کل ذخایر ارزی یوان در جهان را به خود اختصاص داده است.
در مقابل، پول‌های ملی اقتصادهای کوچک‌تر که به طور سنتی جایگاه مهمی در ذخایر ارزی نداشته‌اند مثل دلارهای استرالیا و کانادا، کرون سوئیس و وون کره جنوبی سه‌چهارم سهم از دست رفته دلار آمریکا در ذخایر ارزی جهان را از آن خود کرده‌اند.
چرا چنین اتفاقی افتاده است؟ چرا شاهد ورود ارزهای جدید در ترکیب ذخایر ارزی جهان بوده‌ایم؟ دو عامل در این زمینه می‌توان برشمرد. دلیل اول این است که این ارزها بازدهی بیشتر و بی‌ثباتی کمتری داشته‌اند. چنین خصوصیاتی برای بانک‌های مرکزی بسیار جذاب و اغواکننده هستند.
تکنولوژی‌های مالی جدید مثل سیستم‌های مدیریت خودکار نقدینگی، تجارت با پول‌های ملی اقتصادهای کوچک‌تر را آسان‌تر و ارزان‌تر ساخته است.
برخی از این اقتصادها قراردادهای مبادله پایاپای با فدرال رزرو آمریکا دارند که این پیام را به ذهن مخابره می‌کند ارزهای ملی آن‌ها ارزش خود در برابر دلار آمریکا را حفظ می‌کنند.
البته اهمیت این عامل را می‌توان زیر سؤال برد. برخلاف تصور، ارزهای جدیدی که به ترکیب ذخایر ارزی جهان اضافه شده‌اند نوسان زیادی دارند. این ارزها در برابر دلار آمریکا بسیار بالا و پایین می‌شوند. منتشرکنندگان این ارزها به ندرت برای حفظ ارزش آن‌ها به قراردادهای مبادله پایاپای با فدرال رزرو متوسل شده‌اند.
دلیل قابل قبول‌تر آن است که این ارزهای جدید و غیرسنتی توسط کشورهایی منتشر می‌شوند که حساب‌های سرمایه‌ای باز دارند و از سیاست‌های باثبات و محکمی برخوردارند. آن چه بانک‌های مرکزی را به وارد کردن یک ارز جدید در ترکیب ذخایر ارزی خود وادار می‌کند نه تنها وزنه اقتصادی و عمق مالی کشور دارنده آن ارز است بلکه همچنین شفاف و پیش‌بینی پذیر بودن سیاست‌های آن کشور نیز نقش مهمی در این زمینه دارد. به عبارت دیگر ثبات در اقتصاد و تصمیمات سیاسی برای پذیرفته شدن یک ارز در سطح بین‌المللی بسیار حائز اهمیت است.
دارندگان ذخایر ارزی به سمت ارزهایی میل دارند که دولت‌هایشان به حکومت‌داری خوب، ثبات اقتصادی و وضعیت مالی سالم مشهورند.
*ذخایر ارزی جهان 92 میلیارد دلار آب رفت
بر اساس این گزارش صندوق بین‌المللی پول کل ذخایر ارزی جهان در پایان سال 2021 را 12920 میلیارد دلار اعلام کرده است. ذخایر ارزی جهان در پایان سال 2021 نسبت به سه ماه قبل از آن 92 میلیارد دلار کاهش داشته است. در پایان سه‌ماهه سوم سال 2021 کل ذخایر ارزی جهان 12828 میلیارد دلار اعلام شده بود.
بر اساس این گزارش سهم دلار آمریکا از کل ذخایر ارزی جهان در پایان سال 2021 بالغ بر 58.8 درصد بوده است. یورو با سهم 20.5 درصدی و ین ژاپن با سهم 5.5 درصدی به ترتیب دومین و سومین ارز در ذخایر ارزی جهان بوده‌اند. سهم یوان چین در ذخایر ارزی جهان نیز 2.8 درصد، پوند انگلیس 4.8 درصد، دلار استرالیا 1.8 درصد و دلار کانادا 2.3 درصد بوده است.ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

عرضه 79 هزار تن فراورده هیدروکربوری در رینگ بین‌الملل بورس انرژی

تعیین بانک مرکزی یکی از کشورهای منطقه به عنوان بانک عامل واریز ‌منابع ارزی آزاد‌شده

ورود هلدینگ‌های بزرگ برای حمایت از بازار سهام/ خطر بیخ گوش سهم‌های کوچک بورسی

عرضه ارز در سامانه نیما امروز هم از یک میلیارد یورو گذشت/ فقط 147 میلیون یورو معامله شد

انتصاب سرپرست مدیریت منابع انسانی شرکت بیمه ملت

مدرسه بانک اقتصادنوین در روستای نائب کندی ماکو افتتاح شد

سقوط 10 درصدی ارزش سهام بزرگ‌ترین بانک سوئیس

تکلیف واحد پولی مناطق جداشده از اوکراین چه می‌شود؟

پرداخت 46 هزار میلیارد ریال در قالب 117 هزار فقره تسهیلات توسط بانک سپه

20 کیلوگرم شمش طلا در سبد خریداران بورس کالا

ثبات قیمت دلار و یورو در صرافی‌های بانکی

قیمت سکه به 15 میلیون و 350 هزار تومان رسید

تدوین پایان نامه بازنشستگی؛ ابتکار ناب بیمه ایران

نمادها و صنایع تاثیرگذاری بورس در معاملات امروز

بیمه البرز در پویش " همه حاضر" مشارکت کرد

تفاهم بانک ملی ایران و فولاد مبارکه بر بکارگیری روش های نوین تامین مالی

برگزاری جلسه کمیته مضمون مولدسازی دارایی های منجمد و انضباط مالی

ساعت کاری شعب سه استان تغییر کرد

جشنواره نیک آفرین به ایستگاه پایانی رسید

ریزش بورس امروز کمتر از دیروز!

توضیحات مدیرعامل تامین اجتماعی درباره کاهش بیمه حوادث کارگری

ضرورت تغییر مدل های کسب و کار بر بستر فن آوری

جلوی تسهیلات خرد گرفته نشده؛ صف طولانی است

خوش حساب‌ترین مردم ایران در کدام استان‌ها هستند؟

گامی دیگر در تسهیل پرداخت وام خرد

فصل بانک نشریه الکترونیکی تخصصی بانک

آگهی ها


    © - www.faslebank.ir . All Rights Reserved.