افزایش 260 درصدی انتشار اوراق بدهی در بورس/ تسهیل تأمین مالی شرکت‌ها از بورس با روش‌های الکترونیکی اخبار بانک، بیمه، بورس

افزایش 260 درصدی انتشار اوراق بدهی در بورس/ تسهیل تأمین مالی شرکت‌ها از بورس با روش‌های الکترونیکی

  بزرگنمايي:

فصل بانک - مدیر نظارت بر بازارهای سازمان بورس با بیان اینکه میزان انتشار اوراق بدهی توسط شرکت‌های خصوصی در بورس 260 درصد رشد کرده است، گفت: روش‌های استفاده از حق‌تقدم شرکت‌ها برای افزایش سرمایه در بورس با سامانه‌های الکترونیکی تسهیل شد.

به گزارش فصل بانک ، وحید روشن‌قلب امروز در نشست خبری در محل سازمان بورس در مورد اینکه شرکت‌ها چگونه می‌توانند از طریق بازار سرمایه تأمین مالی کنند و سازمان بورس چه تسهیلاتی در نظر گرفته است، گفت: یکی از این روش‌ها از طریق افزایش سرمایه به وسیله آورده نقدی و مطالبات شرکت‌ها است که در این زمینه تسهیلاتی در نظر گرفته شد، روش دوم استفاده از روش سلب حق‌تقدم است که شرکت‌هایی که از این روش اقدام کرده‌اند رو به افزایش است که از این طریق وجوهی را از بازار سرمایه جمع‌آوری کرده و وارد شرکت می‌کنند.
روشن‌قلب گفت: در روش سوم شرکت‌های موجود بازار سرمایه از طریق افزایش سرمایه با استفاده از سلب حق‌تقدم اقدام به تأمین مالی می‌کنند بگونه‌ای که استقبال فراوان بوده و حق تقدم‌های منتشر شده در همان روزهای اول از بازار جمع‌آوری می‌شود.
وی گفت:‌همچنین برای تکمیل پروژه‌ها و انجام پروژه‌های شرکت‌ها بر اساس دستورالعمل سازمان بورس در سال قبل تسهیلاتی در نظر گرفته شد که شرکت‌ها بر اساس برنامه تجاری خود بتوانند شرکت‌های سهامی عام پروژه افتتاح کنند و از این طریق به جمع‌آوری نقدینگی در بازار اقدام کنند که تعداد زیادی تقاضا به سازمان بورس وارد شده و دو شرکت سهامی عام پروژه در شرف مجوز نهایی و فعالیت در بازار بورس هستند و حدود 6 شرکت سهامی پروژه دیگر نیز در مراحل مقدماتی قرار دارند.
مدیر نظارت بر بازارهای سازمان بورس گفت:‌با جمع‌آوری وجوه از طریق بازار سرمایه می‌توان به تکمیل پروژه‌های شرکت‌ها اقدام کرد.
روشن‌قلب همچنین گفت: روش دیگر تأمین مالی شرکت‌ها از بورس به وسیله انتشار اوراق بدهی است که انتشار اوراق در سال 1401 نسبت به سال قبل از رشدی معادل 260 درصد برخوردار شد امسال هم این روند ادامه دارد و شرکت‌ها می‌توانند از این طریق به تأمین مالی بپردازند.
وی در پاسخ به این پرسش که با الکترونیکی شدن روش استفاده از حق‌تقدم‌های سهام چه میزان استقبال سهامداران افزایش یافته است،‌گفت: در حال حاضر سه شرکت سنگ‌آهن گهرزمین، پخش البرز و لوتوس پارسیان به روش الکترونیکی نسبت به نقدینگی از طریق سلب حق‌تقدم اقدام کرده‌اند که هنوز مهلت قانونی 60 روزه این شرکت‌ها در جریان است و بعد از اتمام مهلت قانونی می‌توان نسبت به میزان استقبال نسبت به روش‌های سنتی قضاوت کرد.
مدیر نظارت بر بازارهای سازمان بورس گفت:‌ در روش سنتی برای استفاده از حق‌تقدم‌های سهام باید حق تقدم‌ها به وسیله پست به نشانی سهامداران ارسال می‌شد و سهامداران بعد از تکمیل فرم یا از طریق مطالبات‌شان از شرکت آن را خریداری می‌کردند و یا اینکه به ارزش اسمی سهام و از طریق بانک در حساب شرکت واریز می‌کردند و این فرآیند بسیار زمان‌بر و هزینه‌بر بود اما در حال حاضر با طراحی سامانه ذی‌نفعان در شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و ذیل سامانه اطلاعات مشتریان سجام استفاده از حق‌تقدم‌ها کاملا به روش الکترونیکی و سریع انجام می‌شود.
روشن‌قلب همچنین گفت: بر اساس آمار شرکت سپرده‌گذاری مرکزی در حال حاضر 90 درصد سهامداران سجامی و احراز هویت شده‌اند و می‌توانند از فرآیندهای الکترونیکی در افزایش سرمایه‌ها از طریق حق سلب تقدم مشارکت کنند و فعلا باقیمانده اندک سهامداران باید به روش سنتی در حق‌تقدم‌ها مشارکت کنند.
وی همچنین گفت: در قانون تجارت آمده است مهلت استفاده از حق تقدم سهام 60 روز است و شرکت‌ها را الزام کرده است که حق تقدم‌ها را از طریق پست ارسال کنند اما با دستورالعمل سازمان بورس این رویه اصلاح شده و شرکت‌ها از ابتدای سال ملزم شده‌اند از طریق الکترونیکی و سامانه ذی‌نفعان حق تقدم‌ها را انتشار و از طریق سلب حق تقدم به جمع‌آوری نقدینگی از سهامداران اقدام کنند.
مدیر نظارت بر بازارهای سازمان بورس گفت: برخی از شرکت‌های بورسی مانند بانک‌ها که علاوه بر سازمان بورس ناظر دومی به نام بانک مرکزی دارند برای اصلاح اساسنامه خود نیاز به نظر بانک مرکزی دارند که آن هم در حال پیگیری است که به زودی در روش استفاده از حق‌تقدم در شرکت‌های بانکی هم اصلاح خواهد شد.
روشن‌قلب همچنین در مورد مسأله ثبت اصلاحات اساسنامه شرکت‌ها و اصلاحات هیأت مدیره در نزد ثبت شرکت‌ها گفت:‌ این مسأله هم تلاش شده است در کمترین زمان انجام شود اما تغییرات هیأت مدیره در ثبت شرکت‌ها قدری زمان‌بر است.
به گزارش فصل بانک، با توجه به اینکه بازار سرمایه در سال جاری روند رو به رشد به خود گرفته و با استقبال سهامداران روبه‌رو شده است، پیش‌بینی می‌شود شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه و شرکت‌های سهامی عام پروژه‌محور از روش‌های مختلف به جمع‌آوری نقدینگی در بازار اقدام کنند و با استفاده از روش‌های الکترونیک مانند سامانه سجام و سامانه ذی‌نفعان می‌توان به فرآیند تأمین نقدینگی از شرکت‌های بازار سرمایه کمک مؤثری داشت.
پایان پیام/


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

400 هزار شرکت ثبت شده حقوقی وارد سامانه مودیان مالیاتی نشده اند

روند رو به کاهش رشد نقدینگی+جدول

سرمایه‌گذاری 200 میلیارد تومانی بیمه مرکزی در پلاسمای خون

پاسخ بانک مرکزی به ادعای برخی صرافان در مورد مجوز فعالیت آنها

کاهش بی سابقه رشد نقدینگی در نیمه اسفندماه 1401

اطلاعیه 6 بندی بانک مرکزی در واکنش به بیانیه صرافان/ 36 صرافی در 6 ماه اخیر هیچ معامله ای نداشت

کاهش 5.7 درصدی نرخ رشد نقدینگی

بازدید مدیران ارشد بانک دی از چهار شعبه کشیک ‌نوروزی

قیمت سکه و طلا 10 فرودین1402/ سکه در کانال 32 میلیون تومان

کاهش سهمیه ارز کارت ملی/ یارانه خریداران ارز سهمیه ای امسال قطع می شود

ارز سرفصل سایر و نیاز ضروری به حساب ارزی مشتری واریز می شود

بورس در آستانه فتح قله تاریخی سال 99/ بازار سرمایه می‌تواند ضربه‌گیر تورم باشد

رشد 34 هزار واحدی شاخص بورس در آخرین روز هفته

قیمت انواع سکه و ارز/ دلار صرافی 42150 تومان

«طرح آتیه ملی»؛ محصول جدید و منحصربفرد بانک ملی ایران

ساعت کاری واحدهای صف و ستاد بانک ملی ایران

پرداخت بالغ بر 63 هزار میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه ازدواج توسط بانک کشاورزی در سال 1401

افزایش 34 هزار و 303 واحدی شاخص بورس تهران

قیمت سکه و طلا 9 فرودین1402/ گام های صعودی سکه امامی

نقش‌آفرینی بانک کارآفرین در اقتصاد ملی در 1402

تقدیر بانک مرکزی از خدمات بانک اقتصادنوین در روزهای پایانی سال 1401

بورس در سال جدید پربازده ترین بازار است/ مجامع بورسی را رصد کنید

پر رونق‌ترین روز بورس در سال 1402/ رشد 3 برابری ورود پول حقیقی به بورس

وام ودیعه مسکن تا اول پائیز امسال تمدید شد

قیمت انواع سکه و ارز/ کاهش قیمت سکه و دلار در بازار

آگهی ها


    © - www.faslebank.ir . All Rights Reserved.